Autor Wątek: Nauka  (Przeczytany 64597 razy)

dżonny

• Status: Poszukujący
[#]   « 2017-07-24, 18:13:00 »
no tak , byłoby dziwne , że po angielsku , ale nie zastanawiałem się nad tym
podane dalej przez głównego ekonomiste Saxo Banku na twiterze, ale głupi ! ;)

Lynd Seagull

• Global Moderator
  • mój Nick moim Dziełem
[#]   « 2017-07-24, 14:07:09 »

dżonny

dżonny

[#]   « 2017-07-19, 10:04:58 »
Według Sary Bond, profesor z Uniwersytetu Iowa w USA, używanie białego marmuru przez rzeźbiarzy było przejawem rasizmu. A dziś kreuje „dominację białych”.

W artykule dla Hyperallergic profesor dowodzi, iż w starożytności statuy, rzeźby, sarkofagi były kolorowe. Według niej dzisiejsze skojarzenie białego marmuru i piękna rzeźb jest fałszywe i „jako taki koncept wzmacnia dziś idee supremacji białej rasy.” Taka biel ma fałszywie wpływać na nasz odbiór sztuki klasycznej.

Ha, dobre.. dlatego właśnie, że takich przypadków jest wiele gdzie 'nauka' sobie zaprzecza, współczesny inteligentny człowiek nie buduje sobie w oparciu o nią światopoglądu czy przekonań. A że nie potrafi o nic innego i nie ma rozwiniętych pewnych cech to już inna bajka.

Leszek.Zadlo

• Cuda Ducha
  • Leszek Żądło - regresing, huna, radiestezja, wahadełkowanie duchowe, rozwój duchowy, uzdrawianie duchowe
  • Status: Ekspert
[#]   « 2017-07-19, 06:34:31 »
Według Sary Bond, profesor z Uniwersytetu Iowa w USA, używanie białego marmuru przez rzeźbiarzy było przejawem rasizmu. A dziś kreuje „dominację białych”.

W artykule dla Hyperallergic profesor dowodzi, iż w starożytności statuy, rzeźby, sarkofagi były kolorowe. Według niej dzisiejsze skojarzenie białego marmuru i piękna rzeźb jest fałszywe i „jako taki koncept wzmacnia dziś idee supremacji białej rasy.” Taka biel ma fałszywie wpływać na nasz odbiór sztuki klasycznej.

Leszek.Zadlo

• Cuda Ducha
  • Leszek Żądło - regresing, huna, radiestezja, wahadełkowanie duchowe, rozwój duchowy, uzdrawianie duchowe
[#]   « 2017-07-18, 21:36:25 »
1. Intuicja nie wyklucza logiki. Wyklucza tylko logikę płaską, płytką, prymitywną, opartą na niewiadomego pochodzenia poglądach nie popartych doświadczeniem.
2. Dla osoby doświadczającej świadomie intuicyjnych wglądów, intuicja działa w sposób logiczny :)
3. Większość ludzi ma o intuicji takie wyobrażenia, jakby to było coś "nadprzyrodzonego". Pogląd był dobry w światku sceptyków i racjonalistów w XIX wieku :) Ale dziś już nie przystoi do stanu wiedzy.

3. Już w średniowieczu pewien mądry człowiek stwierdził,że
CUDA NIE SĄ SPRZECZNE Z RZECZYWISTOŚCIĄ. SĄ SPRZECZNE TYLKO Z TYM, CO WIEMY O RZECZYWISTOŚCI.
I tego radzę się trzymać :)

Mam nadzieję,że to wystarczy, by zrozumieć.
Dalszej dyskusji nie zamierzam ciągnąć. Zainteresowanych zapraszam do zakupu płyty mp3 z wykładów i ćwiczeń.

dżonny

[#]   « 2017-07-18, 16:57:46 »
Intuicyjna może przechodzić w logiczną i jest z nią zgodna.

Np. ktos jest zainspirowany (ma wiedzę intuicyjną, że to dla niego lepsze) do zmiany miejsca zamieszkania z jakiś powodów, czy partnera z jakiś powodów, ufa intuicji, po czym poprzez doświadczenie tej nowej sytuacji umysł poznaje dlaczego było to lepsze, choć wcześniej nie było żadnych przesłanek poza intuicyjnymi.
Może być też , w tym pierwszym przypadku - ktoś może być zainspirowany i prowadzić badania dlaczego jest to właściwa droga i znaleźć też logiczne umocowanie danego kierunku. Lub jeśli ktoś jest zainspirowany do zmiany tego partnera - porozmawiać z nim i zyskać logiczne powody ku temu. Tak samo ze zmianą pracy i innymi kwestiami.

Czy dla naukofilów - intuicyjnie przyjmuje się jakieś założenie, by pozniej zobaczyć, że ono było konieczne by do czegoś dojść w danym temacie.

Lynd Seagull

• Global Moderator
  • mój Nick moim Dziełem
[#]   « 2017-07-18, 16:19:47 »
Zaskakująco zgodzę się z Dżonnym :)

Wiedza irracjonalna jest dziedziną wiedzy równoległą do naukowej/rozumowej, i jedna do drugiej nigdy nie będzie mogła się sprowadzić. Rozważanie że któraś jest lepsza czy gorsza wynika raczej z kompleksów czy próby udowodnienia swojej wyższości.

Trzeba odróżnić potoczne znaczenie tego słowa od znaczenia tealnego i tu użytego. Swoją drogą dużo mówi o naszym społeczeństwie to, że słowo "irracjonalny" jest dla wielu ludzi nacechowane negatywnie :) Np. to że tak bardzo jesteśmy przywiązani do rozumu.

Nawiasem mówiąc, intuicja z definicji nie może być logiczna. (Jeśli znów używamy "logiczny" we właściwym znaczeniu: zgodny z prawami logiki.) Rozumowanie intuicyjne jest natychmiastowe, rozumowanie logiczne prowadzi logicznie krok po kroku.

Jaskier,
No tak, cały biznes Leszka (czy tego forum) mieści się w sferze wiedzy irracjonalnej. Co samo z siebie nie jest powodem ani do dumy ani do ujmy.
A że Leszek powołuje się na wszystko co tylko chce, cóż, tak już ma ;)

Frisky

• Status: Obserwator
[#]   « 2017-07-18, 13:58:19 »
skoro o intuicji to oprócz różnych innych czynników najważniejszy jest ten o którym wspomina Sai przy okazji innego tematu ( również związanego ze wsparciem ze strony innych czyli społeczeństwa):
Aby osiągnąć spełnienie w sferze duchowej, niezbędne jest wsparcie tych, którzy pokonali tę drogę. Rozumowanie może rozwinąć jedynie umiejętności i inteligencję. Liczy się doświadczenie zdobyte dzięki intuicji. Aby osiągnąć oświecenie dzięki intuicji, trzeba przeniknąć i zniszczyć warstwy egoizmu i jego szkodliwe skutki. Tylko ten, kto osiągnął cel, może poprowadzić doń pielgrzyma. W tej podróży bardzo pomocny będzie guru! - Dyskurs z 27.07.1980 r.

Leszek.Zadlo

• Cuda Ducha
[#]   « 2017-07-18, 11:40:11 »
Nielogiczne wydaje się to, czego nie rozumiemy. A większość ludzi nie rozumie, jak działa intuicja.
1. nawet nie zdefiniowali, co to jest
2. mają mało świadomych doświadczeń w zakresie tego, co sobie zdefiniowali jako intuicję.

dżonny

[#]   « 2017-07-17, 22:56:02 »
Autorowi tej rozprawki powąznie popieprzyło się w głowie, o czym świadczy poniższy cytat:
"Wiedza irracjonalna
Zawarta w mistyce i irracjonalnej filozofii. Wiedza nieuchwytna dla rozumu, sprzeczna z rozumowaniem - poznanie intuicyjne, poznanie mistyczne)"

Niekoniecznie. Można równie dobrze odnieść wrażenie, że wg autora wiedza intuicyjna jest ponad logiczną, bo jest nieuchwytna dla rozumu, a jednak przeciez opisuje on, ze to też jest źrodlem wiedzy.

Choc wg mnie wiedza intuicyjna jest sprzeczna z rozumową i irracjonalna, ale na dany moment - gdy umysl nie ma jeszcze (lub wogole nie jest w stanie mieć) danych dlaczego coś jest prawdziwe / własciwe.
« Ostatnia zmiana: 2017-07-17, 22:58:27 wysłana przez dżonny »

Leszek.Zadlo

• Cuda Ducha
[#]   « 2017-07-17, 22:44:35 »
Autorowi tej rozprawki powąznie popieprzyło się w głowie, o czym świadczy poniższy cytat:
"Wiedza irracjonalna
Zawarta w mistyce i irracjonalnej filozofii. Wiedza nieuchwytna dla rozumu, sprzeczna z rozumowaniem - poznanie intuicyjne, poznanie mistyczne)"

Niestety, ten cytat w żaden sposób nie spełnia warunków wiedzy (czy prezentacji) naukowej, o co Autor pyszczy.
Co więcej, wynika on z uprzedzeń wobec intuicji oraz z poczucia wyższości nad osobami odwołującymi się do intuicji czy mistycyzmu.
Tego typu wypowiedzi zadowalają osoby płytkie intelektualnie (a przede wszystkim duchowo), którym się wydaje, że są lepsze od zajmujących się sprawami duchowości czy ezoteryki.
Po prostu bełkot dla bezmyślnych konsumentów "wiedzy" naukowej

Mówiąc bardziej naukowo, ten cytat spełnia warunki wiedzy spekulatywnej:
"Wiedza spekulatywna
Zawarta jest w systemach spekulatywnych filozofii i religii
Cechuje się ogólnikowością i spekulatywnością"
Czyli, Autor coś tam gdzieś słyszał na temat i usiłuje to przedstawić w sposób "mądry", jak potrafi. A nie potrafi, bo mu brakuje wiedzy. :)
I tak się rodzą naukowe potworki, czyli ploty, które mają mieć umocowanie w "nauce". 
Zupełnie jak z tym medialnym bredzeniem o globalnym ociepleniu. 

Niestety, w komunikacji z osobami o płytkim intelekcie nadaję na zupełnie innych falach niż one.

jaskier

[#]   « 2017-07-15, 22:14:01 »
http://metodologia-badan.wyklady.org/wyklad/575_gatunki-wiedzy-ludzkiej.html

Która wiedza bardziej pasuje do Leszka? Naukowa czy irracjonalna?

jaskier

[#]   « 2017-07-15, 21:58:25 »
"Cieszy mnie, że wśród naukowców są ludzie podobnie myślący, jak ja, opierający swoje opinie o rzetelną wiedzę naukową. "

Nie nie jest. Po prostu brak mi słów. [...] Cytujesz mitomanów i innych szarlatanów [...]. A ja mam tego dosyć. Apeluje do każdego kto wierzy w duchowe moce Leszka, niech spróbuje je zweryfikować w zdroworozsądkowy sposób, dajcie mu na jakimś spędzie kilka zamkniętych kopert, niech sprawdzi w której wibruje np 200 zł.
 Słyszałem że kiedyś na kursie wahadełkowania Leszek bardzo emocjonalnie odmówił gry "co jest pod kubkiem". Ciekawe czemu?

Tak, wiem ze łamie regulamin, przeboleje, może jednak otworze oczy kilku osobom. Po prostu post w którym Leszek sugeruje że może mieć cokolwiek wspólnego z rzetelną wiedzą naukową przelał czarę goryczy!
« Ostatnia zmiana: 2017-07-18, 16:02:39 wysłana przez Lynd Seagull »

Sylvia

• www.ezosfera.pl/sylwiawolf
  • Sylwia Wolf - terapeuta, trener EFT, Theta Healing DNA3, Regreser, Matryca Energetyczna, Bars, więcej www.ezosfera.pl/sylwiawolf
[#]   « 2017-07-15, 16:13:42 »
Fajny artykuł tylko koniec wg mnie bzdurny:

"Pozytywy płynące z traumy?
To są lepsze umiejętności radzenia sobie ze stresem i traumą, człowiek widzi nowe możliwości, wytycza nowe cele, zaczyna być bardziej dojrzały emocjonalnie, staje się lepszym człowiekiem. "

pozytywem traumy są lepsze umiejętności radzenia sobie z traumą?

Mozna to nazwac przydatnoscia jakies sytuacji, jesli ktos byl zablokowany na bycie "lepszym czlowiekiem", ale nie pozytywami.
Jesli bycie lepszym czlowiekiem oznacza dla autora to co wymienil w tym samym zdaniu.
Sa inne sposoby, pytanie dlaczego ktos obral (raczej nieswiadomie) taka traumatyczna metode i jaka cene za to zaplacil.
Glebsza sprawa intencji.